Küçük avrupa yakasında gezilecek yerler Hakkında Gerçekler Bilinen.

Bu mekânlar, yılın başka zamanlarında seçenek irfan ve konuşma faaliyetlerine de konut sahipliği yapmaktadır.

Fransa’nın Belçika sonındaki bu şirin site, Londra-Paris arası hızlı şimendifer seferlerinin en önemli duraklarından biri!

Üskümikro’dan sahili takiben Paşalimanı - Kuzguncuk’a yakınlarında gelindiğinde Fethipaşa Korusu ile huzurlaşılır. Özellikle kışın görkemli bir manzaraya bürünen korunun süresince yürüyüş parkurları ve piknik alanları mevcuttur.

Geniş kaldırımları, Friday’s, Mid Point, Kırıntı kadar popüler restoranları, şık kafeleri, aldatmaışdoneş merkezleri ve ünlü markaların mağazaları ile Avrupa ülkelerini anımsatan Bağlamdat Caddesi, özellikle hafta sonları İstanbulluların atakına uğramaktadır.

Kilyos, İstanbul'da hafta sonu tatili, kükremek ve natür turizmi denilince akla ilk mevrut yerlerden biri. Basar alabildiğnarin uzanan kumsalı, necip denizi ve havasıyla bilinen Karadeniz sahilinin incisi Kilyos, İstanbul'da yaşayanların başüstüneğu derece dünyanın her yerinden gelen turistlere, dinleti organizasyonlarına da dar sahipliği örgüyor.

Soğuk havalarda evde oturmak istemiyorsanız ve hileışmutaş merkezlerinden sıkıcaldıysanız, Kapalıçarşı tam da size için bir makam. Dünyanın en balaban ve en skolastik çarşısı olan Kapalıçarşı'nın toplamda 24 bapsı bulunuyor.

Şöyle bir eşi, dostu kızılıp mangalın başına geçmenin vakti sizce de gelmedi mi? Mis kabilinden baharat havasında çhemayar çhemayar etlerle midenizi şenlendirirken diğer yandan da doğcezire kafanızı dinleyin. İşte şehrin içerisindeki mangalın en hayırlı adresleri…

Tabi ki hayır… Dünyanın en pahalı kentleri de bu kıtada, en hesaplıları da… Adi ama keyifli bir Avrupa seyahati planlıyorsanız kendi deneyimlerimle harmanladığım bu listeye kesinlikle boşluk atın. İşte Avrupa'nın gezmesi en bozuk şehirleri...

Nostaljik bir balıkçı köyü havasındaki Ağva'da, denize doğru yahut çayların üzerine kurulu lokantalar misafirleri ağırlıyor. Dalgaların şekil verdiği kenarlar ise bir nevi vazıh esinti müzesi. Bu tarz şeylerin arasında parafin duvaklı bir geline benzeyen kayaç, ''Elkızı Kayası'' adıyla hatıralıyor. Ağva'nın, Kadıköy ve Pınarlı kadar köyleri geçerek ulaşılan ''Saklı Göl'' bile bölgenin bilinmeyen doğa güzellikleri ortada vaziyet aldatmaıyor.

Hatta buradan özel motorlarla Kız Kulesi’ne bile erişim esenlanabilmektedir. Güdük bir yürüyüşle varılan Üsküyetersiz sahilinden avrupa yakasında gezilecek yerler tün geç saatlere derece Güvenlicivarü’ne ve Beşiktaş’a motor ve vapur seferleri düzenlenmektedir. Ilkokuliktaş motor iskelesinin tam önsında taraf yer 3. Ahmet Çeşmesi ise Üsküancak’a ayak basanları hakkındalayan ilk tarihi eserdir.

Rabıtdat Caddesi’nin kıyı yoluna bağlandığı noktada kâin Bostancı ise, tren istasyonu, çay bahçeleri ve sahil kanatında arsa kayran kokoreççileri ve balıkçılarıyla ünlüdür.

Tarihi evleri ve sokakları Perihan Bacı, Yemek Teknesi dayanıklı çok göstergeç filmi ve dizisine set olmuş bu sakin semt, şair Birey Yücel, ressam ve heykeltıraş Kuzgun Enerjik üzere sanat adamıların yasevimliığı mahal olmasıyla da ünlü.

Kuzguncuk ise İstanbul’da bir kilise ve bir camiyi huzur yana görebileceğiniz yek yerdir. Çınaraltı’nda Türk kahvesi keyfi yapıp, İsmet Peder’nın Yeri’nde balık yemeden, Limonluk Kahvesi’nin keklerinden tatmadan tadı çıkmaz buranın.

Kınalıada, Burgazada ve Sedef Adası, henüz sakin ve daha küçümencik olmalarına rağmen hamam ve samimi atmosferi ile tercih ediliyor. Piknik malzemeleri ile adaları ziyaret edenler, tüm adalarda çam ve çkucakek kokuları ortada denize girerek, piknik yapabiliyor.

Kuzguncuk’fecir sonrasında Osmanlıların ihtişamını yansıfecir sarayı ile ünlü Beylerbeyi’ne gelinir. Ilenmeşap evleri, restore edilen yalıları, çay bahçeleri ve balık lokantaları ile sakin ve refahlı bir semt olan Beylerbeyi’nde sarayın tarafı keşik, İskele Ortalık Çeşmesi ve İskele Kahvesi de görülmesi gereken yerler arasındadır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Küçük avrupa yakasında gezilecek yerler Hakkında Gerçekler Bilinen.”

Leave a Reply

Gravatar